Jak rozszyfrować etykiety karm dla psów?

By | 08:51:00 1 comment

              Wybranie odpowiedniej karmy dla pupila jest fundamentem jego zdrowia. Odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na zwierzę. Gwarantuje prawidłowy rozwój
w wieku szczenięcym i doskonałe zdrowie również później. Prawidłowe żywienie zapobiega wielu chorobom i problemom zdrowotnym, sprawia, że pies jest szczęśliwy i pełen energii. Jednak wybór wartościowej karmy jest trudną decyzją, biorąc pod uwagę, jak wiele wariantów oferuje rynek. Na co zatem zwracać uwagę, dokonując tego wyboru? Na pewno nie należy kierować się frontami opakowań ani reklamami telewizyjnymi.
            Niestety często uwaga poświęcona marketingowi nie idzie w parze z jakością karmy. Stojąc w sklepie przed półką z karmami, właściciele psów często sięgają po karmy popularnych marek. Niestety mało, kto zwraca uwagę na skład karmy. To właśnie on jest jedyną cenną informacją, która mówi całą prawdę o tym, czy karma jest dobrej, czy złej jakości. Wybierając świadomie jedzenie dla siebie, powinniśmy tak samo postępować, kupując coś dla swojego pupila. Jednak czytanie etykiet nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Często informacje umieszczone na etykiecie sformułowane są w taki sposób, że bez odrobiny wiedzy o często stosowanych zabiegach producentów i specjalistycznym nazewnictwie, trudno określić jakość karmy. W jaki sposób rozszyfrować informacje z etykiety?

Podstawowe informacje
            Jedną z pierwszych informacji, jakie zdradza etykieta, jest informacja o tym dla jakiego zwierzęcia i w jakim stadium rozwoju jest przeznaczona karma. Najczęściej etykieta określa również czy karma jest pełnoporcjowa, czy uzupełniająca. Karma pełnoporcjowa może stanowić wyłączny rodzaj pożywienia, jaki jest podawany zwierzęciu, ponieważ dostarcza wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Jest to kompletny i zbilansowany pokarm, dostarczający składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach, w porcji dziennej dostosowanej indywidualnie do osobnika. Karma uzupełniająca nie zapewnia psu kompletnego zapotrzebowania na składniki pokarmowe, witaminy i minerały.
            Drugą istotną informacją, jak widać na przykładzie etykiety karmy dla psa Dolina Noteci Premium bogatej w dziczyznę, jest sposób podawania pożywienia. Wielkość oraz ilość porcji w ciągu dnia podane na etykiecie są wyliczone na podstawie danych statystycznych i  powinny stanowić wartość orientacyjną. Odpowiednia porcja jedzenia powinna być określana indywidualnie po uwzględnieniu wagi, wieku i aktywności psa.
            W przypadku wątpliwości czy podawana pupilowi porcja jedzenia jest odpowiednia, najlepiej zwr
ócić się o poradę do doświadczonego specjalisty od zwierzęcej diety.

















Skład – trzy grupy składników
1. Skład karmy – informuje o surowcach, z jakich karma została wyprodukowana, a więc jaki rodzaj mięsa się w niej znajduje, jakie warzywa i zboża. Ta część etykiety jest jak przepis, zgodnie z którym wytwarza się pokarm.
2. Składniki analityczne – informacja o procentowej wartości poszczególnych składników odżywczych – białka, tłuszczy, włókien. Wbrew pozorom można z niej wyczytać więcej na temat jakości danej karmy niż z samego składu.
3. Dodatki – inne substancje takie jak witaminy, dodatki funkcjonalne (dzięki którym karma zyskuje dodatkowe właściwości prozdrowotne) oraz dodatki technologiczne (substancje, które poprawiają konsystencje karmy lub przedłużają jej trwałość).

Skład karmy
            Taki podział sprawia, że etykieta wydaje się czytelna. Jeśli jednak zacząć się zastanawiać nad użytymi w opisie sformułowaniami, można dojść do wniosku, że tak naprawdę niewiele one mówią. Bardzo często producenci praktykują używanie lakonicznych określeń, np. „składniki pochodzenia mięsnego” czy „składniki pochodzenia roślinnego”. W ten sposób obchodzi się wymogi prawne, ale dla konsumenta niewiele to znaczy. Nie wiadomo z jakiego gatunku mięsa została stworzona karma ani z jakich części zwierzęcia pochodzi. Jednak nawet taka skąpa informacja o czymś świadczy. Najczęściej o tym, że karma jest słabej jakości. Gdyby producent użył do produkcji wartościowych składników, na pewno chciałby się tym pochwalić.
            Karma dobrej jakości powinna być produkowana z mięsa, a im zawartość tego mięsa jest większa, tym karma jest zdrowsza i bardziej pożywna. Określenie „mięso” to wszystkie części zwierząt, które nadają się do spożycia przez ludzi. Zatem karma wyprodukowana z „mięsa” jest najbardziej wartościowa, ale też często najdroższa, ze względu na skomplikowane procedury produkcji.  Ważne, aby mięso było świeże. Poddane jakiejkolwiek obróbce, traci swoje właściwości i dobry smak.
            Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego i produkty pochodne to takie elementy mięsne, które nie są przeznaczone do spożywania przez ludzi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by były podawane zwierzętom. Z produktów ubocznych najczęściej produkuje się mączki. Mięso w formie mączki, co często się zdarza w karmach, jest dla psa mniej smaczne, ponieważ ma gorzkawy posmak. Jest to też zwykle produkt niższej jakości, dlatego karmy produkowane z mączki mięsnej osiągają niższe ceny, niż pełnowartościowe karmy z wysoką zawartością świeżego mięsa. Wartościowa karma dla psa charakteryzuje się zatem wysoką zawartością mięsa w swoim składzie. Jest to kluczowe, ponieważ mięso jest najlepszym źródłem białka i tłuszczu tak ważnych w diecie każdego czworonoga. To właśnie te dwa składniki zapewniają psu odpowiednią ilość energii każdego dnia.
            W zakresie składników mięsnych, wykorzystanie w karmie podrobów, wcale nie znaczy
o niskiej jako
ści karmy. Podroby to świeże mięso inne niż mięso tuszy, w tym wnętrzności i krew.  Podroby wbrew pozorom są zalecane w diecie psa, jednak z umiarem. Powinny być dodatkowym elementem diety, a nie jej podstawą. O wartości odżywczej podrobów stanowi zawartość białka o wysokiej wartości odżywczej, a także większa, w porównaniu z mięsem, ilość i różnorodność witamin i minerałów.  Jak już wiadomo, pod określeniem podroby, może kryć się bardzo wiele, dlatego zgodnie z wcześniej wspominaną zasadą, im bardziej szczegółowa informacja, tym lepiej. Już sama nazwa karmy dużo mówi o jej składzie. Karma „o smaku kurczaka” to taka, która w swoim składzie zawiera mniej niż 4% kurczaka. Karma „z kurczakiem” to taka, która w co najmniej 4% składa się z kurczaka. Karma „bogata w kurczaka” oznacza, że mięsa drobiowego jest w niej co najmniej 14%. „Menu” lub „danie” oznacza, że danego rodzaju mięsa jest w karmie co najmniej 26%. Określenie „ w całości” oznacza, że do produkcji karmy użyto tylko jednego gatunku mięsa lub produktów pochodzenia mięsnego.
            Doskonałym źródłem składników odżywczych w diecie pupila są również oleje rybie oraz oleje pochodzenia roślinnego, np. olej lniany. Podobnie jak w diecie człowieka są one cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, popularnie zwanym omega-3 i omega-6. Ich dostarczanie jest niezwykle ważne w okresie wzrostu i rozwoju, ale również w dorosłym życiu, gdyż wpływają pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego. Ich jedyną wadą jest skłonność do szybkiego utleniania się, dlatego każda karma z ich udziałem powinna zawierać większą ilość witaminy E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem.
            Do karmy dodaje się również owoce i warzywa. Są one ważnym składnikiem, gdyż dostarczają witaminy, antyoksydanty i enzymy, potrzebne w diecie pupila. Dobroczynny wpływ na organizm psa mają np. wytłoki z buraka. Zawierają one dużą ilość włókien pokarmowych, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i zabezpieczają psa przed bakteriami. Podobnie jest z cykorią, z której izoluje się inulinę. Inulina to fruktooligosacharyd, który w składzie może kryć się pod nazwą FOS. Również MOS, czyli mannooligosacharydy, które poprawiają konsystencję kału, ograniczają wzdęcia i pobudzają bakterie układu pokarmowego, są pożądanym dodatkiem w karmie. Podobnie jak prebiotyki, które wspomagają przewód pokarmowy.


Skład analityczny
            O ile białko powinno być głównym składnikiem diety, o tyle prawidłowo pełni swoją rolę wtedy, gdy ma pochodzenie odzwierzęce. Niestety zastępowanie go białkiem roślinnym sprawia, że trzeba podać psu większą ilość karmy, by najadł się do syta. Nie jest to jednak jedyny problem.
            Białko roślinne pochodzi najczęściej ze zbóż, które choć są częstym składnikiem karm dla zwierząt, to jednak nie są one w ich diecie wskazane. W szczególności nie powinny być spożywane w nadmiarze. Mogą one powodować otyłość i inne choroby z nią związane, jak również mogą uczulać. Przez wielu producentów zboża traktowane są jako wypełniacze do karm. Zboża w karmie są niepożądane ze względu na gluten. Podobnie jak u ludzi u psów coraz częściej można spotkać się z przypadkami nietolerancji na gluten. Dobrym i nieszkodliwym zamiennikiem dla zbóż jest skrobia ziemniaczana, batat i topinambur.
            Należy również unikać karm, które w swoim składzie mają soję. Podobnie jak w przypadku ludzi, tak u psów soja może wywierać niekorzystny wpływ na gospodarkę hormonalną, powodując w tym zakresie problemy ze zdrowiem.

Dodatki
            Podobnie jak w przypadku produkcji pożywienia dla ludzi, tak i w produkcji karm dla zwierząt dodaje się składniki, które mogą wywierać negatywny wpływ na stan zdrowia zwierzęcia. Jakich zatem dodatków unikać? Na pewno należy unikać karm z zawartością BHA oraz BHT. Są to sztuczne przeciwutleniacze, które są zakazane w produkcji żywności dla ludzi, ponieważ dowiedziono, że są szkodliwe dla zdrowia. Należy również unikać barwników. Do karm dla zwierząt są dodawane, by oszukać zmysły właścicieli. Jednak to nie kolor karmy decyduje o jej wartości a głównie jej zapach.

            Podsumowując, by świadomie wybierać dobrej jakości pożywienie dla swojego pupila, niezbędna jest umiejętność analizowania składu zaszyfrowanego na etykiecie. Konieczna jest do tego znajomość używanego przez producentów nazewnictwa oraz podstawowych potrzeb żywieniowych naszych czworonogów. Karma dobrej jakości to taka, w której jak największy procent stanowi mięso. Co za tym idzie dobra karma to taka, której głównym źródłem energii jest białko pochodzenia zwierzęcego. Jest ono najbardziej pożywne i zapewnia odpowiednią ilość energii. Najlepiej, jeśli w karmie nie ma zbóż lub stanowią tylko nieznaczny udział w jej składzie. Dobrze, jeśli karma została wzbogacona w witaminy i minerały oraz FOS i MOS. Dodatki, których lepiej unikać to sztuczne konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku i zapachu. 

Starszy post Strona główna

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny wpis i przede wszystkim przydatny :) U mnie sprawdzają się karmy specjalistyczne, zamawiam je m.in na https://www.vipazor.pl/ :) Karma dla psa nie powinna być słabej jakości, zwracajmy również uwagę na jej skład.

    OdpowiedzUsuń